برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
مهمان عزیز خوش آمدید
جستجو در وبلاگ

تفاوت بین USB 2.0 و USB 3.0 چیست

نوشته شده در تاریخ6 ماه پیش توسط

تشخیص ، سرعت ، فرق بین USB 2.0 و USB 3.0 کابل چیست؟
آیا پیش از این در مورد نسل های مختلف USB چیزی شنیده اید؟ می دانید تفاوت بین آن ها دقیقا چیست؟ مزیت هر کدام از این نسل ها نسبت به دیگری در چیست؟ آیا در هنگام خرید فلش باید به خصوصیات این نسل ها دقت کنید؟ در این پست به بررسی تفاوت فلش مموری USB2 و USB3 خواهیم پرداخت.

تاریخچه پروتکل USB
پروتکل USB برای اولین بار در دهه ۹۰ معرفی شد. با استفاده از این پروتکل می توان به ایجاد ارتباط بین کامپیوترها و دیگر دستگاه ها نظیر پرینتر، اسکنر و … می پردازد. ضمن اینکه با ساتفاده از فلش های USB هم می توان به راحتی به انتقال اطلاعات پرداخت. در این پروتکل به مرور زمان، به روز رسانی هایی به وجود آمده است که در قالب نسل های مختلف قابل دسترسی هستند.
قدیمی ترین نسلی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد نسل USB 2.0 می باشد. این نسل از USB برای مدت های طولانی است که مورد استفاده قرار می گیرند. به طوری که علیرغم معرفی نسل های جدیدتر، همچنان جای خود را در میان کاربران کامپیوتر حفظ کرده اند. پس از آن USB های نسل ۳ و نیز ۳٫۱ نیز معرفی شدند که هر کدام دارای مزایا و ویژگی های مختص به خود هستند. این به روز رسانی ها در پروتکل USB به جایی رسیده است که برای مثال، حالا با استفاده از USB های نسل ۳٫۱ دیگر مهم نیست که فلش را از چه سمتی وارد پورت کنید. زیرا در هر صورتی درون آن قرار خواهد گرفت. در ادامه این مطلب بیشتر با تفاوت های بین این نسل ها و چگونه USB 3.0 را از USB 2.0 تشخیص دهیم آشنا خواهیم شد.

تفاوت ظاهری پورت USB2 و USB3
نخستین راه تشخیص فلش USB2 با USB3 و تفاوت مشهودی که می توان در این نوع فلش ها یافت، در رنگ پورت آن ها است. کانکتورهای داخلی USB 2.0 معمولا سیاه رنگ و USB 3.0 به رنگ آبی هستند. همچنین کانکتورهای پورت های USB 3.1 نیز معمولا دارای رنگ قرمز هستند.

تفاوت سرعت USB2 با USB3
یکی از مهم ترین تفاوت بین USB2 و USB3 در سرعت انتقال داده های آن ها است. طبیعتا با بالا رفتن نسل یو اس بی ها، سرعت آن ها نیز افزایش خواهد داشت. سرعت USB 2.0 به مقدار ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است. در حالی که سرعت USB 3.0 تقریبا ۱۰ برابر آن یعنی سرعت یو اس بی ۳ ۴۸۰۰ مگابیت بر ثانیه است. اما USB های ۳٫۱ پا را از این فراتر گذاشته اند و دارای سرعت ۱۰۰۰۰ مگابیت بر ثانیه هستند. یکی دیگر از مسائلی که در اینجا باید به آن توجه کرد.

سطح ولتاژ مورد نیاز USB
یکی از معدود مواردی که هیچ تفاوتی بین فلش های نسل ۲ و ۳ وجود ندارد، سطح ولتاژ مورد نیاز آن ها است. هر دوی این فلش ها به مقدار ولتاژ ۵ ولت برای کار کردن نیاز دارند. البته فلش های نسل ۳٫۱ به مقدار ۲۰ ولت برای عمل کردن نیاز دارند. این قابلیت به این فلش ها اجازه می دهد که از آن ها برای کار در دستگاه های بزرگ تر استفاده نمایند.

تفاوت کابل USB2 با USB3
طول کابل فلش های نسل ۳ نهایتا می تواند تا ۳ متر باشد اما این مقدار برای فلش های نسل ۲ به ۵ متر هم می رسد. البته می توان طول این کابل ها را با استفاده از روش هایی مثل به کار بردن از هاب های USB افزایش داد.

قیمت نسل های مختلف USB
یکی دیگر از تفاوت های مشخص بین نسل های مختلف یو اس بی در قیمت آن ها است. عموما فلش های USB 2.0 بسیار ارزان تر از هم خانواده های نسل سوم خود هستند. البته این موضوع بیش از همه به حجم این فلش ها بستگی دارد. ولی برای مثال، قیمت یک فلش ۸ گیگابایتی نسل سوم مطمئنا از یک فلش ۸ گیگابایتی که از نسل دوم پشتیبانی می کند گران تر خواهد بود.
تعداد سیم های کانکتور فلش های USBفلش های USB 2.0 دارای ۴ سیم در کانکتورهای خود هستند در حالی که این تعداد برای USB های نسل ۳، مقدار ۹ می باشد. این مقدار بیشتر سیم ها در کانکتورهای فلش، پهنای باند بیشتری را هم برای آن به ارمغان خواهد آورد. این موضوع در جهت انتقال اطلاعات در فلش ها خود را نشان می دهد. فلش های USB 2 و قدیمی تر، در یک زمان بخصوص تنها قادر به ارسال یا دریافت اطلاعات خواهند بود. این در حالیست که فلش های USB 3 می توانند به صورت همزمان به ارسال و دریافت اطلاعات بپردازند. این نکته به خاطر Full Duplex بودن این نسل از فلش های USB است. در حالی که فلش های قدیمی تر، Half Duplex بودند.

برچسب: usb2, usb3, usb3.1

پنل کاربری

دسته بندی محصولات