برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
مهمان عزیز خوش آمدید
جستجو در وبلاگ

بلاک چین چگونه کار می کند

نوشته شده در تاریخ9 ماه پیش توسط

نام بلاک چین تصادفی است: دفتر کل دیجیتال اغلب به عنوان یک “زنجیره” توصیف می شود که از “بلوک های” داده جداگانه تشکیل شده است. همانطور که داده های جدید به صورت دوره ای به شبکه اضافه می شوند ، یک “بلوک” جدید ایجاد می شود و به “زنجیره” متصل می شود. این شامل همه گره ها می شود که نسخه دفتر کل بلاک چین خود را یکسان به روز می کنند.

نحوه ایجاد بلوک جدید با کلید جدید ایجاد میشود و بخاطر همین بلاک چین از امنیت بالایی بخوردار است. اکثر گره ها باید اصالت داده های جدید را قبل از افزودن بلوک جدید به دفتر کل بررسی و تأیید کنند. در مورد ارزهای دیجیتال، اطمینان حاصل می شود که معاملات جدید در یک بلاک تقلبی نیست و یا سکه ها بیش از یک بار خرج نشده است.

سی نیل گری ، شریک در زمینه های فن آوری فن آوری در Duane Morris LLP می گوید: “هنگامی که اجماع وجود داشت ، بلاک به زنجیره اضافه می شود و معاملات اساسی در دفتر توزیع ثبت می شود.” “بلوک ها به طور ایمن به هم متصل شده اند و از ابتدای دفتر کل تا به امروز یک زنجیره دیجیتالی امن تشکیل می دهند.”

تراکنش ها معمولاً با استفاده از رمزنگاری ایمن می شوند ، به این معنی که گره ها برای پردازش یک معامله باید معادلات پیچیده ریاضی را حل کنند.

سارا شتیلمن ، مشاور فین تک و بلاکچین می گوید: “به عنوان پاداشی برای ماینرها در تأیید اصالت داده های به اشتراک گذاشته شده ، معمولاً مقادری از پول بومی بلاک چین – به عنوان مثال ، بیت کوین جدید در بلاک چین بیت کوین” به ماینرها پاداش داده می شود.

بلاک چین عمومی و خصوصی وجود دارد. در بلاک چین عمومی ، هر کسی می تواند شرکت کند ، به این معنی که می تواند داده های بلاک چین را بخواند ، بنویسد یا ممیزی کند. قابل ذکر است ، تغییر تراکنش های ثبت شده در بلاک چین عمومی بسیار دشوار است زیرا هیچ مرجع واحدی گره ها را کنترل نمی کند.

در عین حال، یک بلاک چین خصوصی توسط یک سازمان یا گروه کنترل می شود. فقط او می تواند تصمیم بگیرد که چه کسی به سیستم دعوت شده است ، همچنین حق بازگشت و تغییر بلاک چین را دارد. این فرایند بلاک چین خصوصی بیشتر شبیه به یک سیستم ذخیره سازی اطلاعات داخلی است به جز اینکه در چندین گره برای افزایش امنیت گسترش یافته است.

مزایای بلاک چین:


دقت بیشتر معاملات

از آنجا که یک تراکنش بلاک چین باید توسط چندین گره تأیید شود، این عمل می تواند خطا را کاهش دهد. اگر یک گره در پایگاه داده خطایی داشته باشد ، سایر گره ها متفاوت می بینند و آن را خطا می گیرند.

در مقابل، در یک پایگاه داده سنتی، اگر شخصی کاری را اشتباهی انجام دهد، ممکن است این کار تا آخر اشتباه انجام شود. علاوه بر این، هر دارایی به صورت جداگانه در دفتر کل بلاک چین شناسایی و ردیابی می شود، بنابراین هیچ فرصتی برای چند برابر کردن هزینه آن وجود ندارد.


بدون نیاز به واسطه

با استفاده از بلاک چین، دو طرف در یک معامله می توانند بدون همکاری شخص ثالث چیزی را تأیید و تکمیل کنند. این باعث صرفه جویی در وقت و همچنین هزینه پرداخت واسطه ای مانند بانک می شود.


امنیت بالا

از لحاظ تئوریک یک شبکه غیر متمرکز مانند بلاک چین، انجام معاملات جعلی را تقریباً غیرممکن می کند. برای ورود به معاملات جعلی، آنها باید هر گره را هک کرده و هر دفتر را تغییر دهند. در حالی که این امر لزوماً غیرممکن نیست ، بسیاری از سیستم های بلاکچین ارز رمزنگاری شده از روش های تأیید معامله اثبات سهام یا اثبات کار استفاده می کنند که انجام تراکنش های کلاهبرداری را دشوار می کند.


نقل و انتقالات کارآمدتر

از آنجایی که بلاک چین به صورت 24 ساعته و 7 روزه فعالیت می کند، مردم می توانند انتقال مالی و دارایی کارآمدتری انجام دهند، به ویژه در سطح بین المللی. آنها نیازی ندارند چند روز منتظر بمانند تا بانک یا یک سازمان دولتی همه چیز را به صورت دستی تأیید کند.


معایب بلاک چین


محدودیت معاملات در ثانیه

با توجه به اینکه بلاک چین برای تأیید تراکنش ها به شبکه بزرگتری بستگی دارد، محدودیتی در سرعت حرکت آن وجود دارد. به عنوان مثال، بیت کوین تنها می تواند 4.6 تراکنش در ثانیه انجام دهد، در مقابل ویزا 1700 در ثانیه پردازش کند. علاوه بر این با افزایش تعداد تراکنش ها می تواند مشکلاتی در سرعت شبکه ایجاد کند. تا زمانی که این وضعیت بهبود نیابد، مقیاس پذیری یک چالش است.
هزینه های بالای انرژی

کارکردن همه گره ها برای تأیید تراکنش ها میزان قابل توجه برق بیشتری نسبت به یک پایگاه داده معمولی مصرف میکند. این امر نه تنها معاملات مبتنی بر بلاک چین را گران تر می کند، بلکه کربن زیادی برای محیط زیست تولید می کند.

به همین دلیل، برخی از رهبران صنعت در حال دور شدن از برخی فناوری های بلاک چین هستند، مانند بیت کوین: به عنوان مثال ، ایلان ماسک اخیراً گفت تسلا تا حدودی به دلیل نگرانی از آسیب به محیط زیست، پذیرش بیت کوین را متوقف می کند.

پنل کاربری

دسته بندی محصولات