کابل شارژ Type C چیست به همراه بررسی آن

منتشرشده توسط: محمد رضوانی In: موبایل On:

با اضافه شدن کانکتور دیجیتال جدید در گوشی های هوشمند، بیشتر سازندگان به USB Type-C علاقه مند شده اند. این تکنولوژی نه تنها راه بهتری برای شارژ گوشی می باشد، بلکه برای برداشتن جک هدفون نیز بسیار کار آمد است. در اینجا نگاهی دقیق تر به USB-Type C خواهیم داشت. اگر شما دستگاهی دارید که با دیگر دستگاه های اتصال فیزیکی برقرار می کند، به احتمال زیاد آن اتصال از طریق USB می باشد. از لپ تاپ یا گوشی هوشمند گرفته، تا فلش مموری که به لپ تاپ خود متصل می کنید.
همانطور که می دانید، USB نسخه های مختلفی دارد مانند USB 1.1 یا USB 2.0، USB 3.0 و نسخه USB 3.1 که اخیرا منتشر شده و سرعت بالایی در انتقال اطلاعات دارد. باید بدانید که USB Type-C با دیگر نسخه های USB تفاوت زیادی دارد. نسخه های اخیر USB با هدف افزایش سرعت انتقال اطلاعات به وجود آمدند، در صورتی که USB Type-C علاوه بر سرعت، به کیفیت و دوام نیز بسیار اهمیت می دهد. در ادامه به توضیح مزایای این تکنولوژی می پردازیم.


مزایای Type C


همانطور که گفته شد این تکنولوژی بر افزایش سرعت شارژ و انتقال اطلاعات پافشاری دارد، اما این ویژگی تنها ویژگی آن نیست. این تکنولژی از نظر فیزیکی نیز به کیفیت و دوام عمر کابل و البته پورت شارژ بسیار اهمیت می دهد. این USB می تواند از هر دو طرف به پورت شارژ یا منبع اطلاعات مورد نظر متصل شود. از این رو لازم نیست مانند USB های معمولی به دنبال روش صحیح اتصال آن باشید. این موضوع کمک می کند، پورت شارژ و خود کابل دیر تر آسیب ببیند. به احتمال زیاد تا به حال پورت شارژ گوشی های iPhone را دیده باشید که از هر دو طرف می توان کابل شارژ را به گوشی متصل کرد. این تکنولوژی نیز از همین موضوع پیروی می کند اما نمی توان گفت که طراحی آن دقیقا مانند کابل های Lightning است.


مزیت دیگری که این تکنولوژی دارد، کمک به حذف جک هدفون 3.5 میلیمتری است. گوشی iPhone 7 جزو اولین گوشی های موبایل است که پورت 3.5 میلیمتری را حذف کرد. این موضوع به نازک تر شدن آن کمک کر چرا که پورت های 3.5 میلیمتری قطر بیشتری نسبت به پورت های Type-C یا Lightning دارند. بنابراین شاهد آن بودیم که دیگر برند های موبایل نیز از موضوع استفاده کرده و جک 3.5 میلیمتری را ا گوشی های خود حذف کردند البته متاسفانه شرکت سامسونگ هنوز برای گوشی های موبایل خود و البته پرچم دارانش پورت 3.5 میلیمتری را حذف نکرده است. این موضوع ممکن است برای برخی از کاربران به دلیل اینکه می توانند همزمان گوشی را شارژ کرده و به آهنگ گوش دهند، خوشحال کننده باشد. اما باید گفت که به زودی سامسونگ نیز مجبور می شود که پورت 3.5 میلیمتری را حذف کند چرا که برای بهبود عملکرد آن بهتر است. پورت های 3.5 میلیمتری به صورت آنالوگ و با خط های دایره ای شکل که جک هدفون را به چهار قسمت برای اتصال میکروفون، گوشی سمت راست، گوشی سمت چپ و یک قسمت برای زمین، تقسیم می کند. در صورتی که پورت های USB Type-C به صورت دیجیتال هندزفری و هدفون را به گوشی موبایل متصل می کنند و این موصوع می توانند مزایای زیادی از جمله افزایش کیفیت صدا و کاهش نویز را به دنبال داشته باشد. پورت USB Type-C به دلیل دیجیتال بودن می تواند چندین کار را به صورت همزمان انجام دهد. برای مثال در زمان شارژ شما می توانید هندزفری را به گوشی خود متصل کرده و همچنان که در گوش شما قرار دارد، ضربان قلب شما از طریق گوش به گوشی سنسور های گوشی موبایل برسد و در نتیجه گوشی موبایل شما در هر لحظه ضربان قلبتان را اندازه گیری کند.

گوشی های مجهز به USB Type-C


از آنجایی که تکنولوژی USB Type-C به سرعت به یک دست آورد بسیار مفید تبدیل شده است. تقریبا تمامی برند های گوشی موبایل، گوشی های خود را به این تکنولوژی مجهز کرده اند. از گوشی های پرچم دار Samsung گرفته تا گوشی ها زیبای و رنگارنگ Huawei، این تکنولوژی را درون خود دارند. این تکنولوژی به سریع تر شارژ شدن، افزایش سرعت تبادل اطلاعات و البته افزایش عمر مفید پورت شارژ، مسیر شارژ و باتری آن ها شده است. حتی طبق شایعات، ممکن است شرکت Apple گوشی ها موبایل iPhone در سال 2019، به این تکنولوژی مجهز کند. شرکت اپل در سال های اخیر از این پورت برای لپ تاپ های خود استفاده می کرده و به نظر می رسد خواستار حذف پورت Lightning از گوشی های خود است. از آن جایی که گوشی های iPhone از مدل iPhone 8 به تکنولوژی شارژ سریع و توانایی تحمل آمپر بالا مجهز شده اند، می توان از یک شارژ برای شارژ لپ تاپ و گوشی استفاده کرد. در سال های گذشته داشتن یک گوشی موبایل با پورت USB Type-C کمی آزار دهنده بود. چرا که علاوه بر کمبود منابع برای شارژ، استفاده همزمان از شارژر و هندزفری کمی سخت بود. اما امروزه بسیاری از گوشی ها به این تکنولوژی محهز شده اند و یک گوشی با داشتن پورت USB Type-C چندان عجیب نیست.


شارژ لپ تاپ با USB Type-C


بسیاری از لپ تاپ های جدید به پورت USB Type-C مجهز اند، اما فقط برای انتقال اطلاعات برای شارژ کردن آن ها. شاید برای شما عجیب باشد اما امروزه لپ تاپ ها به سوی تغییر پورت شارژ به پورت Type-C هستند. لپ تاپ های MacBook در سال 2015 جزو اولین لپ تاپ های مجهز به پورت شارژ Type-C بودند. البته فقط شرکت Apple لپ تاپ های خود را به این تکنولوژی قدرتمند مجهز نکرده است. لپ تاپ های جدید Microsoft و Samsung نیز از این تکنولوژی پشتیبانی می کنند که در آینده ای نه چندان دور ممکن است شاهد از بین رفتن کامل پورت شارژ های قدیمی باشیم.

شارژر تایپ سی چیست؟


نه تنها گوشی های هوشمند و لپ تاپ های جدید، بلکه اخیرا شارژر ها نیز به تکنولوژی تایپ سی مجهز شده اند. امروزه بسیاری از شارژ هایی که کابل تایپ سی دارند، پورت خروجی آن ها همان USB های معمولی است. یعنی یک طرف کابل آن ها که به شارژر متصل می شود همان USB Type A معمولی و طرف دیگر آن USB Type-C است. اما برخی دیگر در دو طرف کابل خود به جک Type-C مجهز هستند. بدین معنا که خروجی شارژر نیز USB Type-C می باشد. بنابراین برخی کابل های یک طرف تایپ سی و برخی دو طرف تایپ سی نامیده می شوند. از این رو بهتر است قبل از خرید کابل شارژ به اینکه شارژر شما از کدام دسته شارژر هاست، دقت کنید.

نظرات

Leave your comment

یک شنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه شنبه January February March April May June July August September October November December